12 Aralık 2022, 23:07 tarihinde eklendi

İslam Tarihi Dersleri

İslam Tarihi Dersleri

İslam Tarihi konusunda bugünün gerçekliği içinde sahih bir anlatım bulmak oldukça güçtür. Zira tarih, siyasi bir konudur ve herkes, siyasi görüşü, finansman kaynakları gibi etkiler altında  anlatmaktadır. Öte yandan İslam tarihini, objektiflik iddiasıyla kronolojik bir bilgi dizisi gibi verenler de vardır. İkinci tutumu tercih edenler, mevzuların anlaşılmasından uzak kalırken siyasi etki veya finansman kaynakları etkisi altında anlatanlar gerçekliği saptırabiliyorlar. 

Bir süre üniversitde olmak üzere uzun sayılabilecek bir süredir İslam Tarihi dersleri veriyorum. O dersleri geçen sene Rehber TV ekranlarına taşıdık. Rehber TV, bu derslerin konularnı kronolojik sırası içinde Youtube ortamına taşımış. 

Bu derslerde, mevzunun gerçekliğinden asla uzaklaşmadan konularnı arka planını anlatmaya çalıştım. Zira bütün olarak tarih bizim için bugün dersler çıkarmamız için vardır. Asr-ı Saadet ise bizim için bir laboratuardır. 

İnşaallah, siz bu derslerde meselelerin arka planını, sistematiğini bulacak ve bugün için o derslerden istifade edeceksiniz. 

Derslerin linki: 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLaqtBZjN75haBqSziffZiDxLXk4hCnrCG

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *